1. Technologie tváření kovů – nekonvenční metody
  2. 11.1. Tváření výbuchem
    11.2. Elektrohydraulické tváření
    11.3. Elektromagnetické tváření
    11.4. Frekvenční tváření
    11.5. Termální tváření


11.technologie tváření kovů – nekonvenční metody

  Mezi nekonvenční metody tváření patří technologie, které mají výrazně odlišné buď rychlosti tváření (např. stříhání se zvýšenou rychlostí, tváření výbuchem), všestranné působení tlaku (např. vícecestné kování), kombinací způsobů (např. termální tváření), apod.

11.1. Tváření výbuchem

  Podstatou metody je nahrazení síly a rychlosti lisu (pro normální tváření je kolem 10 až 30 m.s-1) na materiál účinkem tlakové vlny od exploze. Rychlost tváření je potom nad 250 m.s-1. Tlaková vlna může působit buď přímo (výbušnina je položená přímo na materiálu) a nebo nepřímo přes prostředí. Účinek bude tím větší, čím větší bude množství výbušniny a čím větší hustotu bude mít prostředí, kterým je účinek talkové vlny přenášen. Nejčastěji se používá vzduch, voda, písek nebo hlína. Rychlosti zatěžování jsou kolem 1000 m.s-1, tlaky kolem 10000 MPa a teploty kolem 1000 K. Tvar výlisku je přesný, zpětné odpružení není téměř žádné. Velikost výlisků není teoreticky omezena, stejně je možné i použití materiálů, které se tvářejí velmi obtížně. Nejvíce technologických aplikací se uplatnilo při plošném tváření. Princip tváření výbuchem na jednu operaci a na více operací, při postupném odpalování náloží, jsou na obrázcích.


Tváření výbuchem


Jednoduché tažení na jednu operaci
1 – nádoba, 2 – rozbuška, 3 – nálož, 4 – přidržovač, 5 – plech, 6 – lisovnice, 7 - výfuky


Jednoduché tažení na dvě operace
1 – I. nálož, 2 – rozbuška, 3 – II. nálož, 4 – přihrádka 5 - zápalnice, 6 – plech

 

11.2. Elektrohydraulické tváření

  Nejčastějším způsobem použití elektrohydraulického tváření je tažení výlisků z plechů. Princip technologie je založen na elektrickém výboji v kapalinách mezi elektrodami s regulovatelnou vzdáleností, při kterém se přemění elektrická energie na tlak, teplo a záření. Opět vzniká rázová vlna v kapalině, která materiál tváří.


Schéma elektro-hydraulického tváření
1 – přepínač, 2 – jiskřiště, 3 – kondenzátory, 4 – napájení, 5 – přidržovač, 6 – plech, 7 – lisovnice, 8 – vakuové čerpadlo

 

11.3. Elektromagnetické tváření

  Princip metody je založen na využití odpudivých účinků dvou nesouhlasných magnetických polí, a to v cívce a v tvářeném materiálu, který je vodivý. Tedy opět zde vzniká tlakový účinek od silného magnetického pole na elektricky vodivé kovy. Rychlým vybitím proudu v cívce se indukuje v tvářeném materiálu proud opačného smyslu a tím i opačného magnetického pole. Tvářecí energii lze přesně nastavit a ovládat. K tváření stačí jen polovina nástroje, druhou polovinu tvoří cívka


Princip elektromagnetického tváření

 

11.4. frekvenční tváření

  Kmitání o určité frekvenci se v tváření používá kvůli snížení tření, zvýšení plasticity, zvýšení čistícího účinku v důsledku turbulence mazadla. Nejvíce se používá ultrazvuk, který způsobuje kompresi a dekompresi. Nejčastějšími technologickými aplikacemi jsou tažení tyčí, trubek, drátů.

 

11.5. termální tváření

  Principem je tváření při teplotách, kdy materiály zaznamenávají největší přírůstky přetvoření, protože plasticita není lineární funkcí teploty. Oblasti ohřevu jsou buď poloohřev pod teplotou rekrystalizace, nebo ohřev vysoko nad teplotou rekrystalizace a nebo ohřev nad teplotu solidu. Ohřev je buď celoobjemový nebo pouze v místech plastické deformace, ale oblasti přenosu tvářecích sil se chladí. Velkým nedostatkem je malý počet materiálů na nástroje, které by si zachovávaly pevnost při vysokých pracovních teplotách.

.: Jdi na začátek stránky :.