1. Válcování

10. válcování

Válcování je technologický způsob, který se používá hlavně k přípravě fólií a podlahovin, koženek, k nanášení polymerů, k míchání, drcení, atd. Intenzitu válcování ovlivňuje mezera mezi válci a rozdíl v obvodových rychlostech válců – skluz. Každým dalším průchodem materiálu mezi dvojicí válců se zlepšuje kvalita prohnětení a kvalita povrchu. Poměry mezi válci jsou ukázány na obrázku.


Tlakové poměry ve štěrbině mezi válci

  Postup výroby je např. následující: plast (PVC), který se připraví mícháním, se zželatinuje při teplotě kolem 170 oC v hnětacím nebo vytlačovacím stroji. Zplastikovaná směs potom přichází na dvouválec, kde se promíchává vlivem nestejné obvodové rychlosti válců, které jsou vytápěné. Odtud hmota odchází na válcovací linku (kalandr).

  Válcováním se zpracovávají materiály, jako PVC a jeho kopolymery, HDPE, LDPE, apod.

  Válcovací stroje pro jednotlivé technologické procesy nepracují samostatně, ale jsou vybaveny obslužnými zařízeními, které vykonávají přípravné procesy (viz. kap. 3), ale i zařízeními, které vykonávají doplňkové procesy (chlazení, desénování, dloužení, potiskování, ořezávání, apod.).

  Válcovací stroje se kromě podle počtu válců dělí i podle technologických způsobů výroby. Dvouválce se obvykle používají ke zdvojování fólií, tříválce k nánosování textilu a ke zpracování kaučuků, čtyřválce ke zpracování měkčeného PVC, k nanášení vrstev, apod.

  V dalším textu budou ukázány pouze některé příklady válcovacích linek včetně obslužných zařízení, neboť množství linek je vysoké a nelze je zde všechny uvádět.

  Technologický proces je patrný z následujících obrázků. Na obrázku nahoře je linka na fólie z měkčeného PVC, na obrázku dole je linka na nanášení polymerní fólie na podložku.


Linka pro válcování fólií z měkčeného PVC
1- čtyřválcový kalandr, 2 – válečkový odtah, 3 - desénovací válce, 4 – odtah, 5 – temperace, 6 – měření tloušťky, 7 – chlazení, 8 – ořezávání okrajů, 9 - navíjení


Linka pro nanášení polymerní fólie na podložku 1- odvíjení textilu, 2 – spojování textilu, např. lepením, 3 - vyrovnávání textilu, 4 – nanášení spojovacího materiálu, 5 – předhřev textilu, 6 – tříválcový kalandr, 7 – desénovací válce, 8 – chlazení, 9 – vyrovnávání, 10 - navíjení

  Průchodem materiálu mezi válci vznikají v mezeře síly, které způsobují prohnutí válců, které není rozměrově nijak velké (setiny až desetiny mm). Výrobek je pak uprostřed tlustší, než na okrajích, což s sebou nese problémy při dalším zpracování. Pro odstranění prohnutí válců se používá klenutí válců (broušení povrchu válců), křížení os válců a protiprohnutí (protimoment) válců .


Průhyb válců podle materiálu válce
1 – ocel, 2 – odlévané válce, 3 – tvrzená litina


Kompenzace prohnutí válců protiprohnutím (vlevo) a křížením (vpravo)

.: Jdi na začátek stránky :.