1. Lisování a přetlačování plastů
  2. 9.1. Lisování plastů
    9.2. Přetlačování plastů


9. Lisování a přetlačování plastů

  Lisování a přetlačování plastů jsou dva základní technologické způsoby, které byly používány jako jedny z prvních technologických postupů na zpracování plastů. Převážně se jimi zpracovávají reaktoplasty (fenolické hmoty, aminoplasty, polyestery, atd.). V současné době jsou tyto technologie nahrazovány vstřikováním, neboť se výrazně zkracuje celkový výrobní cyklus, odpadají dodatečné operace, snižuje se prašnost, apod.

9.1.  Lisování plastů

  Lisování je způsob tváření plastů ve vytápěné formě, nejčastěji ocelové, kdy se na materiál působí tlakem pro dosažení požadovaného tvaru . Základní technologické parametry lisování plastů jsou: lisovací tlak, teplota lisování a doba vytvrzování. Lisovací tlak ovlivňuje kvalitu povrchu výlisku, smrštění. Závisí na druhu hmoty, geometrii výrobku, na teplotě předehřevu a teplotě lisování. Bývá v rozmezí 10 až 60 MPa. Lisovací formy jsou vytápěny elektrickým odporovým topením na teplotu lisování, což je vlastně teplota lisovací formy. Teploty lisování závisí na druhu plastu, tloušťce stěny, geometrii výrobku, teplotě předehřevu a jsou v intervalu od 130 do 190 oC. Důležitá je rovnoměrnost teploty formy a stejné parametry na straně tvárníku i tvárnice. Doba vytvrzování se určuje obtížně a nejjednodušší způsob je podle tloušťky stěny výrobku (u fenolických hmot je to kolem 1 až 1,5 min na 1 mm tloušťky).

  Podle použitého tlaku s lisování dělí na nízkotlaké a vysokotlaké, kdy hranicí je 3,5 MPa.

  Postup lisování je následující: dutina nástroje se naplní práškem (tabletou, kašovitou hmotou, apod.) o přesně stanoveném objemu. V důsledku styku plastu s vyhřívanou formou dochází k plastikaci a tlakem tvárníku se jednak dokončí plastikace a jednak dojde k zaplnění tvarové dutiny formy. Následuje odlehčení (snížení lisovacího tlaku a pootevření formy), které je důležité z hlediska odplynění taveniny plastu a dokončení lisování. V materiálu, v důsledku dodávaného tepla, proběhne vytvrzování (vytvrzovací reakce – vytvoření zesíťované struktury), což je nejdelší částí lisovacího cyklu. Tato část se nazývá doba vytvrzování a závisí na tloušťce stěny, druhu plastu, teplotě formy. Po vytvrzení se forma otevře, výlisek se vyhodí, forma se očistí (nejčastěji stlačeným vzduchem a následně se natře separačním prostředkem) a celý cyklus se opakuje.



Princip lisování termoplastů
A – vložení reaktoplastu do dutiny formy, B – lisování a vytvrzování, C – vyhození výlisku

  Pro dávkování hmoty je lepší použití tablet (viz. kap. 3), které jsou objemově menší a nezatěžují okolí prachem. Nevýhodou tablet je jejich omezené použití pouze pro daný výrobek. Při změně objemu výrobku se musí změnit objem tablety. Objem dávkované hmoty musí být vždy větší, než je objem výrobku, aby bylo zajištěn 100 % objem výrobku. Přebytečná hmota je potom na výrobku ve formě tzv. přetoků. Přebytek hmoty závisí na objemu výrobku, u malých dílů je až 50 % hmotnosti výrobku, se zvětšující hmotností je kolem 5 %.

  Často se používá i předehřev plastu, jehož největší výhodou je, i přes energetickou náročnost, výrazné zkrácení doby vytvrzování, zvýšení zabíhavosti plastů, snížení lisovacího tlaku až o polovinu, rovnoměrné vytvrzení. Teplota předehřevu musí být nižší, než je kritická teplota vytvrzování (závisí na druhu plastu), jinak dojde k předčasnému vytvrzení hmoty.

  Odplynění (odvzdušnění) je nutné provést ve správném okamžiku, kdy je hmota dostatečně plastická a vytvrzení ještě není příliš výrazné. Někdy se i opakuje, zvláště u hmot s velkým podílem těkavých látek.

  Po vyhození výrobků a jejich zchladnutí na vzduchu následuje odstranění přetoků, které může být jak ruční, tak strojní.

9.2. přetlačování plastů 

  Přetlačování reaktoplastů je způsob, při kterém se dávka plastu nevkládá přímo do tvarové dutiny formy, ale do pomocné dutiny formy, odkud je po zplastikování přetlačena tlakem vtokovými kanály do vlastní dutiny formy. Přetlačování se používá pro výlisky složitých tvarů, pro výlisky se zálisky, apod. Výrobek sice nemá přetoky, ale velké množství hmoty zůstává ve vtokovém systému a v pomocné dutině, neboť i zde se musí objem dávky navýšit oproti objemu konečného výrobku. Přetlačovací tlaky jsou oproti lisování vyšší, bývají kolem 50 až 100 MPa, mohou se však snížit předehřevem plastu. Doba vytvrzování vůči lisování je kratší, cyklus je však delší v důsledku většího počtu operací.


Princip přetlačování reaktoplastů
1 – přetlačení vloženého plastu, 2 – pohyb tvárníku, 3, 4 – vyhození výlisku

.: Jdi na začátek stránky :.