1. Speciální způsoby vstřikování
  2. 5.1. GIT – vstřikování plastů s podporou plynu
    5.2. WIT – vstřikování plastů s podporou vody
    5.3. Vstřikování sendvičů
    5.4. Vícekomponentní nebo vícebarevné vstřikování
    5.5. Intervalové vstřikování
    5.6. Mramorové vstřikování
    5.7. Vstřikování vlákny plněných termoplastů
    5.8. Vstřikování reaktoplastů
    5.9. Vstřikování pryží, elastomerů
    5.10. Vstřikování plastů s prášky
    5.11. Reakční vstřikování
    5.12. Vstřikování s dolisováním, kompresní vstřikování
    5.13. Tandémové vstřikování
    5.14. Vstřikování taveninou o vysokém tlaku
    5.15. Vstřikování strukturních pěn
    5.16. Střídavé, cyklické, vstřikování
    5.17. Nízkotlaké vstřikování
    5.18. Technologie zastříkávání, hybridní technologie


5. SPECIální způsoby vstřikování

Kromě klasické technologie vstřikování plastů, která byla probrána v předchozí kapitole, existuje mnoho dalších způsobů vstřikování, které se řadí mezi speciální způsoby. Liší se např. v parametrech procesu, v konstrukci nástroje, v kombinaci materiálů, apod.

 

5.1. GIT – vstřikování plastů s podporou plynu

  První ze speciálních technologií je technologie vstřikování s plynem (GIT), u které se jedná o ekvivalent vstřikování termoplastů, vyvinutý v osmdesátých letech s možností vyrábět díly s uzavřenými dutinami, které jsou vytvořeny „ničím“,  kdy se do určitých míst výstřiku za účelem vytvoření dutiny přivádí plyn, většinou dusík, čímž se vytvoří výlisek o zdánlivě velkém průřezu, přičemž odpadne nutnost chladit velké množství roztavené plastické hmoty. Jako plynu je použito vysoce čistého dusíku (čistota min. 99,8 %) s možností jeho stlačování v rozsahu 10 až 30 MPa.

  Výhodou GIT (gas injection technology) je snížení uzavíracích sil, snížení smrštění, zkrácení délky cyklu (zkrácení doby chlazení vlivem zmenšení tloušťky stěny při zachování chladící plochy nástroje), snížení hmotnosti výrobku, nízká deformace ploch výrobků, vysoký stupeň tuhosti u dílů s žebry a zachování požadovaných mechanických vlastností a minimalizace deformací výstřiku, vzniku staženin a snížení spotřeby plastů včetně zlepšení poměru hmotnost – tuhost při zachování vysoké kvality povrchu. Dochází k redukci hmotnosti až o 50 % a ke zkrácení doby cyklu také až o 50 %. Je možné počítat s poklesem výrobních nákladů o 30 až 50 %. Technologie GIT se dá použít pro většinu plastů, např. pro PE, PP, PS, ABS, PA, SAN, PPO, PC, PBT, PC/PBT, TPU, TPE, ale i pro plněné termoplasty. Nevýhodou technologie GIT je vyšší cena nástroje a stroje, problematické chlazení v místech kanálů, řízení procesu.

  Vlastní proces vstřikování je obdobný jako u klasické technologie vstřikování, tedy zavření formy, vstřik, dotlak, chlazení, otevření formy a vyhození výrobku. Tlak plynu zde však přebírá funkci dotlaku, je však nutné pomocí konstrukce tvaru (geometrická opatření) kontrolovat směr pohybu plynu. Žebra a rozdílné tloušťky stěn potom slouží k vedení plynu.

   Z hlediska technologie jsou možné dvě techniky tvorby dutiny. První je tzv. krátký vstřik, dofukovací způsob, kdy je dutina formy naplněna jen částečně (objem taveniny je 50 až 90 %) a následně je tlakem plynu zcela vytvarována dutina formy (viz. obr. 5.1). Největším problémem je zde objem dávky taveniny plastu. Druhý způsob je tzv. dlouhý vstřik, vyfukovací způsob, při kterém se plyn vstřikuje do dutiny formy až po té, co plast úplně vyplní tvarovou dutinu a tavenina je vytlačována buď zpět před čelo šneku a nebo do pomocné dutiny. U krátkého vstřiku klesá tloušťka stěny se vzdáleností dráhy plynu, u dlouhého vstřiku je rovnoměrnější po délce kanálu.


Postup vstřikování u GIT technologie – krátký vstřik


Postup vstřikování u GIT technologie – dlouhý vstřik

  Při vstřikování s podporou plynu je nejdříve vstříknut plast (nejlépe s pomocí horkých vtoků pro ideální homogenitu a teplotu taveniny) a teprve potom plyn, protože při současném vstřikování by se plyn dostal na povrch výstřiku. S ohledem na velký rozdíl mezi viskozitou taveniny a plynu, vytváří se zcela jiný typ proudění, než je klasické proudění taveniny plastu. Plyn musí být přiveden do určeného místa výstřiku v přesně stanovený okamžik, kdy plast ještě nestačil ztuhnout vlivem dotyku se stěnou formy (důsledek chlazení) a nebo do míst, kde není tavenina plastu v nečinnosti. To klade vysoké nároky na konstrukci formy. Z počátku se přivádí plyn o nižším tlaku, aby nedošlo ke vzniku povrchových vad (vytvoření dutiny). Po úplném naplnění tvarové dutiny formy se tlak plynu zvýší, aby se dosáhlo přesného dotvarování dílu. Kontrolu tlaku plynu provádí tlaková jednotka, která je součástí vstřikovacího stroje, a může být řízena jednak z hlediska kontroly objemu nebo tlaku. V zásadě však platí, že pro tekutější hmoty je potřeba nižší tlak a naopak.

  Možnosti přívodu plynu za účelem vytvoření dutiny jsou v podstatě dvě, tryskou nebo injektorem s průměrem jehly 3 až 5 mm. U injektoru je nebezpečí ucpání jehly zbytky tavenin termoplastů při zpětném odsávání plynu.


Varianty přívodu plynu (nahoře – tryskou, dole – jehlou, injektorem)

  Důležitým parametrem u technologie GIT je doba prodlevy mezi vstřikováním taveniny a přívodem plynu, protože s rostoucí dobou prodlevy roste i tloušťka stěny výrobku vlivem chlazení. Stejné závěry platí i pro teplotu taveniny a teplotu formy, které také ovlivňují hmotnost výrobku a tloušťku stěny.

 

5.2. WIT – vstřikování plastů s podporou vody

  Kromě technologie vstřikování plastů s podporou plynu (dusíku) se v dnešní době začíná prosazovat technologie vstřikování, kdy k výrobě dutých těles se nepoužívá plyn, ale voda. Mluvíme o technologii vstřikování s podporou vodyWIT (water injection technology). Voda je vstřikována jednou nebo více pumpami do tekuté taveniny za účelem vytvoření dutiny. Vstřikování vody se provede tak, aby se voda neodpařovala. Tedy teplota přivedené vody musí být volena podle zpracovávaného plastu. Čelo vody pak působí na plastické jádro jako vtlačovaný píst. Účinek je navíc podpořen tím, že v oblasti (na čele) přechodu vody a taveniny ztuhne tenká plastová membrána. Nakonec může být voda vytlačena z dílce tlakovým vzduchem, nebo odsáta zpět a nebo se vylévá mimo formu a přes zásobník se vrací zpátky do oběhu. Vstříknutí vody se musí provést dostatečně rychle, aby se zabránilo hydrolytickému rozkladu plastu. Technologické principy vstřikování vody jsou obdobné jako u vstřikování plynu.


Princip WIT technologie – krátký vstřik

  V důsledku většího chladicího účinku vody oproti plynu se zkrátí doba chlazení i doba celého cyklu zhruba na 10 až 20 % doby u klasické technologie vstřikování. Výhody technologie WIT jsou srovnatelné s výhodami technologie GIT a technologii WIT lze použít i na výrobu dílců, které metodou GIT nelze realizovat. Zároveň mají vnitřní stěny výrobků velmi hladký povrch. Na druhé straně je technologie WIT použitelná jen u určitých tvarů plastových dílů.

 

5.3. Vstřikování sendvičů

  Vývojem a zavedením sendvičového vstřikování bylo možno zpracovávat recyklované materiály jako jádra vstřikovaných dílů. Sendvičové vstřikování dostalo název podle struktury vyráběných dílů - vnější stěny jsou z jednoho (prvního) materiálu a představují „slupku“, zatímco vnitřek dílu se skládá z druhého materiálu a představuje jádro. Tato struktura se vytváří v důsledku procesů proudění, při kterých se využívá laminárního proudění taveniny v dutině formy (technologie pomalého laminárního toku). Povrchová vrstva materiálu po prvním vstřiku se po ochlazení dotykem se stěnou formy již neposunuje a tím je vlastně uzavřen materiál jádra do materiálu povrchu. Plasty jsou však ještě dostatečně plastické na to, aby došlo ke spojení.

  Povrchový materiál může být rozdílný od materiálu jádra, ale musí být vzájemně mísitelný. Při sendvičovém vstřikování se používají stroje se dvěma vstřikovacími jednotkami. Přitom technolog musí mít rozsáhlé znalosti o vstřikovacím procesu, aby nastavil vstřikovací proces tak, že se dosáhne stálého a postupného plnění formy. Proces z hlediska jednotlivých kroků je shodný se standardním vstřikováním. Výsledný tvar komponentu (jádra a povrchu) závisí hlavně na tokových vlastnostech materiálu, na geometrii výrobku a na umístění vtokového systému.


Vliv viskozity materiálu povrchu a jádra na rozdělení složek

  Sendvičové díly jsou zásadně srovnatelné se standardními výstřiky. Většina dnes realizovaných dílů původně byla standardními díly. Změna sendvičové techniky na standardní je zpětně bezproblémová, ale zpravidla z technických nebo ekonomických důvodů není účelná. Sendvičové produkty mohou být tenko i tlustostěnné. Tlustá stěna však ještě neznamená větší podíl jádrové složky, např. regenerátu. Technologií vstřikování sendvičů se vyrábějí hlavně výrobky, u kterých je možné použít recyklátu nebo vyztužit výrobek. Velký počet dnes realizovaných aplikací je založen na kombinaci technických vlastností rozdílných plastů, např. jádro obsahuje skleněná vlákna a povrch je z kvalitního nevyztuženého plastu. Jiným příkladem je elektricky vodivá povrchová slupka ve spojení s levným standardním materiálem v jádru, apod.

  Postup, který je rozdělen do dvou nebo tří kroků, je následující: do vstřikovací formy je nejdříve vstříknuta hmota (přesně definované množství), která tvoří kvalitní povrchovou vrstvu výstřiku a vzápětí je do plastického jádra vstříknuta hmota, tvořící jádro výrobku (dvoustupňový proces) resp. nakonec hmota, která uzavře povrch plastového dílu (třístupňový proces).


Princip sendvičového vstřikování – třístupňový proces

  Vše je řízeno speciální tryskou stroje, která spojuje dvě vstřikovací komory a dávkuje taveninu plastu do dutiny formy pomocí nucených (hydraulicky) nebo tlakově řízených mechanismů, které ovládají jehlu trysky v závislosti na tlakových poměrech. Při výrobě sendvičového dílu je vždy důležité nalézt správný okamžik, kdy se přepíná složka, tvořící slupku, na složku, tvořící jádro.

  Jiný technologický způsob je založen na tom, že se před zplastikovaný materiál, který tvoří jádro sendviče, natlačí z pomocného extruderu povrchový materiál přímo před šnek a klasickým vstřikem dojde k vytvoření sendvičové struktury. Vždy se dávkuje přesně definované množství.


Monosystém se dvěma plastikačními jednotkami

 

5.4. Vícekomponentní nebo vícebarevné vstřikování

  Technologie vícekomponentního nebo vícebarevného vstřikování  umožňují na jednom výlisku kombinovat buď dva nebo více materiálů nebo dvě nebo více barev od jednoho druhu plastu. Tato technologie se rozvíjela postupně nejdříve od vstřikování více barev až po dnešní vstřikování dvou nebo více druhů polymerů, a to i nemísitelných. V případě nedostatečné adheze se musí provést úprava geometrie dílu tak, aby došlo „k zastříknutí“ spojovaných částí (závisí to na geometrii dílů). U těchto technologií nepřejímá funkci dotlaku plyn, voda nebo vnitřní materiál, ale dotlak je shodný s klasickou technologií vstřikování. Technologie vícekomponentního vstřikování se liší od klasického vstřikování pouze tím, že ke vstřikovací formě jsou připojeny dvě (dvoukomponentní vstřikování) nebo tři (tříkomponentní vstřikování) resp. čtyři (čtyřkomponentní vstřikování) vstřikovací jednotky.

  Nejrozšířenější a zároveň nejjednodušší variantou je dvoukomponentní vstřikování. V první fázi je nastříknut první materiál (nebo barva), ve druhé fázi, po přemístění výrobku do druhé pozice, se vstřikuje druhý materiál a dochází ke spojení dílu.


Princip dvoukomponentního vstřikování

Nejčastější uspořádání vstřikovacích jednotek je jedna horizontální a druhá vertikální. Mohou být však uspořádány i paralelně.


Příklad uspořádání vstřikovacích jednotek pro dvoukomponentní vstřikování

  Tříkomponentní nebo tříbarevné výlisky jsou zhotovovány ve vícepolohových formách, přičemž úhel pootočení záleží pouze na tom, kolik pracovních pozic má vstřikovací forma (dvoukomponentní forma má dvě – pootočení o 180o, tříkomponentní má dvě – pootočení o 180o nebo tři - pootočení o 120o a čtyřkomponentní dvě - pootočení o 180o, tři - pootočení o 120o nebo čtyři pozice - pootočení o 90o). Tomu potom odpovídá i počet otevření vstřikovací formy během celkového cyklu.


Princip tříkomponentního vstřikování
vlevo – dvoupolohová forma, vpravo – třípolohová forma


Ukázka rozmístění vstřikovacích jednotek u tříkomponentního vstřikování

  Obdobně jako u tříkomponentního vstřikování lze i u čtyřkomponentního vstřikování nejenom provést vlastní sekvenci výroby, ale i uspořádání vstřikovacích jednotek. Tímto způsobem lze vyrábět např. vrstvené plastové díly, zpracovávat regranulát, vytvářet odolné vrstvy, apod.


Princip čtyřkomponentního vstřikování
vlevo – dvoupolohová forma, vpravo – čtyřpolohová forma

  Vstřikovací jednotky pro všechny výše uvedené principy mají samostatně ovládáné nejenom vytápění, ale i dávkování a technologické parametry. Umístění vstřikovacích jednotek je konstrukčně odlišné podle druhu a počtu komponentů. Nejrozšířenější je tzv. „L“ pozice, ale vstřikovací jednotky mohou být i pod rozdílnými úhly, než 90o.

Mezi nejdůležitější činnosti u technologie vícebarevného nebo vícekomponentního vstřikování patří překládání výlisků z jedné pozice do další. Všechny procesy (vstřik, transport, vyhazování, atd.) jsou zajišťovány automaticky během pracovního cyklu. Z hlediska transportu (překládání) výlisků se mohou použít následující způsoby:

  V prvním případě je část nástroje (tvárník nebo tvárnice) rotačně pohyblivou částí vstřikovací formy, která se natáčí k jednotlivým vstřikovacím jednotkám. Po prvním vstřiku a po určité chladící době se forma otevře, je vyhozen vtok a následuje pootočení formy spolu s výstřikem k další vstřikovací jednotce. Tam je výstřik znovu uzavřen do nepohyblivé části formy a je dostříknut do konečného tvaru. Rotační pohyby mohou být buď alternující (při dvoupolohovém vstřikování) nebo spojité u třípolohové technologie.


Princip překládání výrobků pomocí rotace formy

  V druhém případě dochází k otočení stolu kolem vertikální osy k druhé polovině vstřikovací formy. Vstřikovací jednotky vstřikují proti sobě a odděluje je jen tloušťka otočné desky (tvárník nebo tvárnice). Výhodou je snížení uzavíracích sil (kolem 30 až 50 %) zvláště u shodných objemů prvního a druhého vstřiku, protože taveniny působí tlakem proti sobě.

  Ve třetím případě je otočná pouze část  pohyblivé poloviny vstřikovací formy – indexová deska. Princip a ovládání jsou shodné s rotačně otočnou částí vstřikovací formy.


Princip horizontální rotace části vstřikovací formy

  Ve čtvrtém případě, při použití posuvné části formy, se použití šoupátka aplikuje hlavně u velkých výlisků při kombinaci měkkého materiálu (gumy, termoplastického elastomeru) na tvrdý plast (PP, PC, PA, …) např. při zhotovování těsnění. Šoupátko uzavírá nebo otevírá tu část dutiny formy, která se má zaplnit taveninou plastu. Technologie může být použita i pro větší počet komponentů, ale s tím roste i konstrukční složitost formy. Musí zde být brána v úvahu adheze jednotlivých složek. Nevýhodou je někdy delší vstřikovací cyklus, protože se v určitých případech jednotlivé komponenty vstřikují postupně a ne najednou, jako tomu bylo u předchozích případů.


Princip použití posuvné části formy, šoupátka

Za páté, roboty se používají hlavně u větších výlisků nebo u výlisků, u kterých nevadí delší čas pro přemístění a nebo při použití dvou strojů. V současné době patří použití robotů mezi nejrozšířenější způsoby transformace výlisků z jedné pozice do druhé. Touto technologií se vyrábějí např. světla, ovládací prvky na palubní desce a v okolí volantu, vícebarevné aplikace, zpětná zrcátka (nemísitelné plasty, je zachován kloub), nářádí, apod.


Princip použití robotů k překládání výlisků

 

5.5. Intervalové vstřikování

  Zvláštním případem vícebarevného vstřikování je intervalové vstřikování, které je založeno na míchání dvou barevných odstínů ve speciální míchací trysce před vstřikem do dutiny nástroje. Na rozdíl od dvoukomponentního vstřikování zde nejsou jasné hranice mezi oběma odstíny, ale je docíleno smíchání dvou barev podle předchozích návrhů. Vstřikovací jednotky zde neústí přímo do vstřikovací formy, jako tomu bylo u vícebarevného vstřikování, ale přímo do míchací trysky. Vstřikovací jednotky jsou spárovány dohromady pomocí speciální intervalové jednotky, uvnitř které je umístěna speciální míchací tryska (stroje bez intervalové jednotky jsou potom používány pro dvoubarevné vstřikování). Zbarvení (promíchání barev) je ovlivněno nastaveným sekvenčním cyklem, tvarem vstřikovaného dílu, umístěním vtokového systému a tokovými vlastnostmi vstřikovaného materiálu.


Princip intervalového vstřikování a příklad činnosti vstřikovacích jednotek během intervalového vstřikování

 

5.6. Mramorové vstřikování

Mramorování je výroba multikomponentních nebo multibarevných výrobků nehomogenním mísením polymerů. Namísto klasické šnekové plastikace je zde použit speciální hmětací člen, který má částečně tvar pístu, částečně tvar šneku. Plastikace je dosaženo postupným posouváním materiálu vpřed v tavící komoře bez intenzívního promíchání. Kvůli nehomogenitě jednotlivých tavenin se na výrobku objevují různě intenzívní barevné oblasti. Nejčastěji se používá více barev od jednoho druhu polymeru.


Konstrukce vstřikovací jednotky u mramorového vstřikování

 

5.7. Vstřikování vlákny plněných termoplastů

  Termoplasty, plněné minerálními plnivy (krátkými nebo dlouhými vlákny), mají díky netavitelnému podílu anorganického materiálu v plastickém stavu větší vnitřní tření taveniny, než neplněné plasty. Ke vstřikování jsou nezbytné teploty nejméně o 10 oC vyšší. Rovněž tlaky, teplota formy a rychlost vstřikování jsou doporučovány vyšší, neboť taveniny plněných termoplastů rychle tuhnou a nedoporučuje se vyrábět díly s tloušťkou menší, než 2 mm. Délky šneků se doporučují v poměru 26 D.

  V současné době se začínají prosazovat plněné plasty dlouhými vlákny (10 až 12 mm), což výrazně zvyšuje tuhost vyráběných dílů a s tím spojené i ostatní výhody, které přinášejí dlouhá vlákna. Při zpracování (šnekování, plastikaci) sice dochází k rozlámání granulí, ale i přes tento nedostatek jsou výsledná vlákna mnohem delší, neži u materiálu s krátkými vlákny (zhruba desetkrát). Plastikace se musí provádět velmi šetrně speciálně provedeným šnekem, který se může otáčet oběma směry.


Konstrukce šneku pro plastikaci dlouhovláknových kompozitů

  Výrobky, které byly získány touto technologií, mají zvýšenou tuhost, vysokou rázovou houževnatost, výbornou rozměrovou stabilitu a tyto vlastnosti si podržují i při extrémních teplotách.

 

5.8. Vstřikování reaktoplastů

  Kromě vstřikování termoplastů se mohou vstřikovat i reaktoplasty. V současné době se zpracovává asi 30 % reaktoplastů vstřikováním. Vstřikováním lze prakticky zpracovávat veškeré druhy reaktoplastů. Oproti lisování reaktoplastů má vstřikování tyto výhody: předehřev hmoty, dávkování, plastikace a vstřikování se uskutečňuje v jedné jednotce, proces lze automatizovat, použití mnohem kratších vytvrzovacích časů, není zde technologický odpad.

  Hlavní rozdíl mezi zpracováním termoplastů a reaktoplastů spočívá jednak v rozdílné závislosti viskozity na teplotě a jednak na tom, že místo doby chlazení je zde doba vytvrzování. Forma se nechladí, ale je vyhřívána na vytvrzovací teplotu (dle druhu reaktoplastu na 150 až 190 oC) a doba cyklu je v podstatě dána dobou vytvrzování, kdy hmoty s lepší tekutostí potřebují delší vytvrzovací časy. Kromě těchto rozdílů se liší hlavně šnek, který má potlačenu kompresní část, aby nedošlo k přílišnému smykovému namáhání a tím k předčasnému vytvrzení. Reaktoplasty jsou plastikovány při relativně nízkých teplotách (45 až 115 oC)  a poměr L / D šneku je v rozmezí 12:1 až 15:1.

  Důležitou činností při zpracování je velmi dobré odvzdušnění formy, neboť plyny, které vznikají při ohřevu reaktoplastů, se musí odvést z tvarové dutiny nástroje. Kromě klasických odvzdušňovacích kanálů a způsobů odvzdušnění se používá  způsob pootevírání formy po vstřiku, kdy během fáze vstřikování je do dutiny formy vstříknut objem taveniny 80 až 95 % objemu dutiny, následuje redukce uzavírací síly (otevření o 0,1 až 0,2 mm), odvzdušnění, opětovné uzavření a doplnění objemu.

 

5.9. Vstřikování pryží, elastomerů

Elastomery, stejně jako termoplasty a reaktoplasty, mohou být vstřikovány do forem. Jsou plastikovány, stejně jako reaktoplasty, také při relativně nízkých teplotách a vstřikovány do elektricky vyhřívaných forem. V důsledku dodaného tepla dochází k vulkanizaci a k vytvoření zesíťované struktury. Kompresní poměr šneku je kolem 1,5:1 a nebo s nulovou kompresní částí a poměr L / D je obvykle 14:1.

 

5.10. Vstřikování plastů s prášky

  Vstřikování plastů s prášky - PIM (powder injection moulding) na bázi kovů, skla nebo keramiky, apod. se používá k výrobě vysoce přesných dílů s výbornou kvalitou povrchu, kdy polymer se používá pouze jako nosné pojivo - „lepidlo“ v prvních fázích vstřikovacího procesu. Touto technologií se vyrábějí díly pro automobilový a textilní průmysl, elektrotechniku, zdravotnictví, apod.

Základním materiálem (plnivem) pro technologii vstřikování plastů s prášky jsou tvrdé kovy, oceli, karbidy křemíku, oxidy hliníku, porcelán, ale i měď, atd. Tyto prášky se musí smíchat s plastem – pojivem, což je první fází výroby daného dílu, která končí spékáním.

  Jednotlivé fáze procesu jsou následující: míchání prášku a pojiva, granulace, vstřikování (výsledkem je tzv. zelený výrobek), odstranění plastu (výsledkem je tzv. hnědý produkt), spékání a korekce povrchu. V první fázi procesu se tedy musí smíchat a zhomogenizovat potřebný prášek s plastem a následně se této směsi musí předat tvar v míchací a granulační jednotce. Objem plastu je v rozsahu 35 až 50 %. Tato směs je následně zplastikována v tavící komoře vstřikovacího stroje a vstříknuta pod vysokým tlakem a při vysoké teplotě do tvarové dutiny vstřikovací formy. Po ochlazení je výrobek, zelený produkt, vyjmut a přenesen do pece k vypálení polymeru. Vypálení polymeru se provádí v pecích při teplotě zhruba 450 oC a výsledkem je výrobek, hnědý produkt, s minimálním objemem plastu. Následuje spékání kovového nebo keramického prášku v pecích při teplotách (do 2000 oC), odpovídajících použitému druhu prášku. Výsledné díly jsou homogenní a vykazují izotropní smrštění, které je výrazně vyšší, než u klasické technologie vstřikování.

 

5.11. Reakční vstřikování

 

  Reakční vstřikováníRIM (reaction injection moulding) spočívá ve vstříknutí kapalné směsi (monomerní stádium) do uzavřené dutiny formy, kde proběhne polymerace materiálu (exotermická reakce a expanze) s vytvrzením složek. Reakční vstřikování je výrazně odlišné od klasické technologie vstřikování, protože reakční směsi (např. isokyanát a polyol) jsou nízkoviskózní hmoty. Výhodou tohoto principu je:

  • nízká viskozita hmoty a z toho plynoucí možnost výroby velkých dílů nízkými tlaky při nízkých investicích do výroby (nízká cena forem),
  • díly bez vnitřního pnutí, dodatečných deformací a propadlin i pro rozdílné tloušťky stěny,
  • vlastnosti materiálu (mechanické vlastnosti, tečení, vytvrzovací doba) lze ovlivnit dle požadavků výroby,
  • vstřik hmoty v monomerním stavu, čímž nedochází k deformaci polymerních řetězců a tedy k deformacím výrobků a k velkým smrštěním,
  • vstřik hmoty do formy o vyšší teplotě, neži je teplota hmoty, v důsledku čehož nedochází ke zvyšování viskozity hmoty během procesu.

Rozdíly v technologických parametrech mezi technologií RIM a klasickým vstřikováním

  Hlavním materiálem, který se používá pro reakční vstřikování, je polyuretan (PUR), ale např. i polyamid nebo různé směsi PUR, protože jejich vysokoteplotní vlastnosti jsou lepší, než vlastnosti samotného PUR. PA byl používán i v minulosti a v současné době byly vyvinuty nové postupy zpracování PA. Rovněž se dají použít složení na bázi epoxidů.

  V technologii reakčního vstřikování jsou hmoty připravovány odděleně a k jejich smíchání dojde před vstřikováním do vyhřáté formy. Tlak vstřikování je velice malý (okolo 0,35 MPa), takže uzavírací síly jsou mnohem menší a formy jsou obvykle mnohem lehčí a levnější, než formy pro „klasické“ vstřikování. Polymer je buď vytvrzen ve formě a nebo je částečně vytvrzován ve formě a následně se vytvrzování dokončí na odděleném netlakovém upínacím přípravku, zatímco pokračuje nový cyklus. Typický cyklus je 50 % pro vytvrzování ve formě a 50 % pro vytvrzování na vzduchu.

Kromě technologie RIM se používá i technologie reakčního vstřikování s vyztužením (RRIM), která se liší v tom, že jsou před vstřikováním na jedné straně přívodu monomeru přidávány do hmoty tuhé vyztužující částice (skleněná vlákna, minerální plniva, aj.), aby se zlepšila pevnost a tuhost, zmenšilo se poměrné prodloužení nebo, aby se vylepšila tepelná odolnost. Dalším zlepšením technologie RIM je strukturní reakční vstřikování (SRIM),  kde je jako výztuhy použita obalová látka nebo preforma vložená do formy.

  Zařízení a formy pro technologii RIM jsou levnější, než v případě vstřikování, protože se pracuje s nižšími tlaky. Náklady na nástroje jsou nižší, protože se dají použít levné, snadno tvarovatelné materiály, což tyto postupy činí přitažlivé pro výrobu dílů v malých sériích. Nástroje mají míchací jednotku pro oba dva komponenty, plnící část a hlavně velmi dobré odvzdušnění kvůli nízkým tlakům plnění. Avšak nevýhodou těchto technologických postupů jsou někdy poměrně dlouhé doby cyklů a obtíže při dosažení kvalitního povrchu po aplikaci laků.

 

5.12. Vstřikování s dolisováním, kompresní vstřikování

  Vstřikování s dolisováním – CIM (compress injection moulding) je technologie, u které je tavenina vstřikována do pootevřené vstřikovací formy a následně je materiál dotvarován, dotlačen, vyvozením programově řízené uzavírací síly. V první fázi proces začíná otevřením formy do předem stanovené pozice. Ve druhé fázi probíhá vlastní vstřikování a potom následuje po naplnění formy stanoveným objemem dotlaková fáze, a to vyvozením plné uzavírací síly. Uzavírací systém přejímá funkci dotlaku. Tato technologie má poměrně dost alternativ a používá se např. k výrobě CD nebo DVD. Technologie vstřikování s dolisováním umožňuje dosahnout vysokých přesností rozměrů, nízkých hodnot smrštění, deformací a vnitřních pnutí, protože tlak působí přímo na materiál a to v celém objemu najednou.


Princip technologie vstřikování s dolisováním

 

5.13. Tandémové vstřikování

  Princip tandémového vstřikování spočívá v tom, že ve vstřikovací formě jsou dvě protilehlé dutiny s výrobky, které jsou v přesně stanovených cyklech plněny, dotlačovány a chlazeny, stejně jako u klasického vstřikování, ale pomocí samostatných vstřikovacích jednotek. Princip je tedy založen na tom, že zatímco v jedné dutině probíhá proces otevření, vyhození výrobku a zavření formy, plnění a dotlaku, tak ve druhé dutině probíhá proces chlazení Vstřikovat můžeme výrobky stejného objemu, ale i objemu rozdílného.

 

5.14. Vstřikování taveninou o vysokém tlaku

  Tento proces vstřikování je založený na vstřikování taveniny, která je pod vysokým tlakem, do uzavřené dutiny formy. V první fázi je tryska stroje, která je vybavena pneumatickou jehlou, uzavřena a plastikační jednotka stroje plastikuje materiál stejně, jako u konvenčního vstřikování. Ve druhé fázi, po skončené plastikaci, je tavenina stlačována mezi uzavřenou tryskou a čelem šneku pohybem šneku vpřed do dosažení předem stanovené pozice. Kompresní tlak je v závislosti na výrobku v rozsahu 100 až 250 MPa, nastává zmenšení objemu. Tavenina je udržována pod vysokým tlakem i z hlediska dosažení teplotní homogenity. Ve třetí fázi je tryska otevřena, tavenina relaxuje a zvětšuje svůj objem, tedy dochází k plnění dutiny formy. Působením dotlaku dochází k redukci smrštění.

 

5.15. Vstřikování strukturních pěn

 Výrobky ze strukturních pěn mají kompaktní povrchovou vrstvu a napěněné jádro. Plasty pro výrobu strukturních pěn jsou nadouvány přídavkem 0,7 až 3 % chemického nadouvadla nebo fyzikálně přídavkem uhlovodíků a výrobky jsou ve fázi plnění dutiny formy asi o 10 % vypěněny. Plasty, používané pro strukturní pěny, jsou ABS, PA, PEI, LDPE, HDPE, PPE, PPO, PC, PP, PS, PBT. Objemem přidaného nadouvadla lze získat buď lehký nebo těžký výstřik. Kromě toho se vylepšila tato technologie tak, že dle nového způsobu se při použití vhodné konstrukce formy vstřikuje tvrdá pěna do měkké pěny, čímž se dosáhne různého složení na místech, kde je to potřeba.


Řez stěnou napěněného dílu

  Strukturní pěny lze zpracovávat na běžných vstřikovacích strojích s dostatečnou vstřikovací rychlostí buď nízkotlakým nebo vysokotlakým způsobem. Tlak plynu u nízkotlakého způsobu je v rozmezí 2,1 až 3,4 MPa. Proces plnění je analogií krátkého vstřiku (objem taveniny je v rozmezí 80 až 90 %) a plný objem výrobku vzniká v důsledku expanze plynu. Oproti vstřikování termoplastů jsou v tomto případě chladící doby mnohem delší v důsledku špatného přenosu tepla. Kromě nízkotlakého procesu s krátkým vstřikem existuje i vysokotlaký proces s plným vstřikem. Tlak plynu je vyšší, než 3,4 MPa. Nevýhodou jsou vzhledové vady na povrchu a poměrně dlouhý čas pro vytěkání zbytku nadouvadla (24 až 48 hodin) před započetím doplňkových operací.

  Mezi velmi známé způsoby výroby strukturních pěn patří použití fyzikálního nadouvadla, pentanu, v polystyrénu (PS) – strukturní polystyrén. Hustota konečného výrobku je kolem 10 kg.m-3. Rozeznáváme dva způsoby výroby konečných polotovarů nebo dílů: V prvním případě jsou kuličky PS ohřívány horkou párou na teplotu 100 °C, při které dochází k jejich předpěnění. Následuje plnění dutiny uzavřené formy, kde se předpěněné kuličky dopění pod účinkem teploty kolem 120 °C. Druhý způsob je založen na plném vypěnění v dutině nástroje.


Detail a popis speciální plastikační jednotky pro technologii Mucell
01 – uzavřená tryska, 02 – topné jednotky s přídavným chladícím ventilátorem pro kontrolu teploty, 03 – přívod plynu jehlou, 04 – speciální šnek (L = 28 D), 05 – míchací zóna pro homogenizaci směsi plyn – polymer

Dalším speciálním procesem výroby strukturních pěn je použití dusíku – technologie „Mucell“, kterou je možné aplikovat pouze se speciálním vybavením. Výhodou tohoto systému je rovnoměrnost rozložení a velikost jednotlivých dutin ve struktuře strukturních pěn oproti klasické technologii výroby strukturních materiálů.


Porovnání struktury při použití dusíku (vlevo) a klasického nadouvadla (vpravo)

 

5.16. Střídavé, cyklické, vstřikování

  Vysoké požadavky na kvalitu plastových dílů vedou k použití střídavého vstřikování - MLFM (multi live feed injection moulding), které se používá hlavně u materiálů plněných vyztužujícím (ale i nevyztužujícím) plnivem, u blendů, atd. Tato technologie snižuje počet vad na výrobku, zvyšuje pevnost u vyztužených plastů, snižuje vnitřní pnutí a efekt studených spojů.


Proces střídavého, sekvenčního, vstřikování vlevo – vstřikování, vpravo - dotlak

  Technologie je založena na kontrolovaném smyku (tečení) taveniny plastu v dutině vstřikovací formy během fáze plnění a dotlaku. Jednoduše řečeno, dochází k promíchávání taveniny v dutině vstřikovací formy během jednoho cyklu, když předtím došlo k rozdělení taveniny plastů do dvou proudů. Vše je řízeno programem v jednotlivých sekvencích. Pokud jeden píst vstřikuje, druhý dotlačuje a naopak. V poslední fázi provádí dotlak oba najednou.

 

5.17. Nízkotlaké vstřikování

 

  Nízkotlaké vstřikování je alternativou klasického vysokotlakého vstřikování. Nízký tlak je jak na straně vstřiku, tak i na straně uzavírací jednotky. Výhodou je snížení velikosti stroje, nízké napětí a vnitřní pnutí ve výrobku, dostatečná velikost dílů, nízká cena nástroje. S výhodou se používá vícepolohových strojů s několika samostatnými nástroji, které se otáčejí k jednotlivým pozicím. Každý nástroj má vlastní uzavírací systém. Použití je vhodné pro delší vstřikovací cykly.


Vícepolohový vstřikovací stroj

 

5.18. Technologie zastříkávání, hybridní technologie

 

  Principem hybridních technologií (in-mould technolgy) je ta skutečnost, že tavenina plastu je nastříknuta na jiný materiál (kov, textilie, aj.) a dojde ke spojení těchto dvou materiálů a ke vzniku jednoho výrobku s lepšími vlastnostmi. Zároveň dojde k úspoře hmotnosti materiálu plastu, ke zlepšení korozní odolnosti, vzhledu, apod. Technologie je založena na vkládání různých materiálů ve formě polotovaru nebo předtvarovaného dílu do dělící roviny vstřikovací formy pro zlepšení vzhledových vlastností výrobku nebo pro výrobu dílů s vysokou kvalitou povrchu.

Rozeznáváme několik technologických postupů vytváření povrchů:

  • založení fólie, filmu, textilie do dělící roviny vstřikovací formy a zastříknutí taveninou plastu. Textilie a tkaniny z různých materiálů jsou do formy umístěny předem, proto se dá velice dobře řídit orientace vláken a jejich hustota ve výsledném dílu. Procentový obsah vláken musí být vysoký, aby se zabránilo tomu, aby polymer odplavil vyztužující vlákna mimo původní umístění. Vstříknutím plastu změní svou polohu asi 30 % vláken. Výroba probíhá v současnosti dvěma způsoby. Prvním z nich je použití rozsekaných vláken v kapalném pojivu, které se nanášejí na povrch formy a následně se zastříknou plastem nebo se plast vstříkne na souvislou tkaninu. Prvním  technologickým  postupem se  dají  dosáhnout  složitější tvary, avšak je zde menší možnost řízení orientace vláken a tento postup je velice pracný, zatímco druhý postup je mnohem lépe automatizovatelný, ale může vést k nepřijatelným změnám hustoty v různých místech vyráběného dílu. U fólií tento problém odpadá.


    Princip zastříkávání textilií

     

  • lisovánís možností ostřihnutí,
  • vícekomponentní vstřikování.

.: Jdi na začátek stránky :.