Degradace vlastností vysokopevnostních materiálů vlivem vodíkové křehkosti

29.11.2018
Obahajoba disertační práce Ing. Lukáše Zuzánka se koná v zasedací místnosti katedry strojírenské technologie (č. dv. 14) 29. 11. 2018 od 10:00. Komisi předsedá prof. Ing. Iva Nová, CSc.

Recenzenti:

prof. Ing. Emil Evin, CSc. (TU v Košicicach)
doc. Ing. Jan Šanovec, CSc. (ČVUT v Praze)
doc. Ing. Pavel Rumíšek, CSc. (Brno)

Školitel:

doc. Ing. Pavel Solfronk, Ph.D.

Anotace:

Disertační práce se zabývá využitím martenzitických ultra-vysokopevnostních ocelí pro stavbu karoserie automobilu. Hlavní důvod použití těchto materiálů spočívá ve snížení hmotnosti karoserie vozu, a tím i snížení emisí výfukových plynů CO2, při zachování bezpečnostních požadavků. Řešení disertační práce je zaměřeno na možné degradační procesy mechanických vlastností důsledkem technologických procesů využívaných při sériové výrobě výlisků. Experimentální část řešení disertační práce se zabývá faktory ovlivňující užitné vlastnosti ultra-vysokopevnostních ocelí při sériové výrobě. Jedná se především o degradační procesy materiálu důsledkem vodíkové křehkosti a vznikem tzv. BH efektu (Bake Hardening) u materiálů procházejících tepelnou zátěží při lakování vozu. Cílem bylo definovat metodiku měření stanovující uvolňovací proces nových vysokopevnostních materiálů do sériové výroby. Jedná se o komplexní postup testování a vyhodnocení sloužící jako rozhodující faktor, zda je, či není materiál vhodný pro sériovou výrobu.

Disertační práce je uložena na studijním oddělení Fakulty strojní TUL, kde je k nahlédnutí.
Zainteresovaní odborníci jsou srdeně zváni.